- Podrobnosti
- Napsal Super User
- Kategorie: Uncategorised
- Zobrazení: 39917
Pastýřský list opata Mariana Rudolfa Kosíka na Zelený čtvrtek 2020
Milí farníci z farností naší kanonie i vy všichni, kteří tyto řádky budete číst.
Jak rádi jsme se scházeli každý rok slavit velikonoční svaté třídenní. Letos tomu tak nebude. Nesejdeme se, ale prožijme tyto dny, tak jak nám to okolnosti dovolují.
My kněží jsme rádi na Zelený čtvrtek brzy ráno vstávali, abychom za včas dorazili do Brna na Petrov, ke slavení mše svaté s naším panem biskupem Vojtěchem a spolubratry kněžími, při níž se nejen světí oleje k udělování svátostí, ale kněží také obnovují své kněžské závazky. Vždyť je to den, kdy Pán Ježíš ustanovil svátostné kněžství a eucharistii. To si zase více připomínáme při večerní mši svaté.
Slavení letošních Velikonoc nám kněžím pomůže si více uvědomit, že jsme se stali kněžími Ježíše Krista, ale také služebníky jeho dětí – vás. Stali jsme se kněžími pro druhé. Proto nám chybíte a věříme, že chybíme i my vám.
Proto se ve čtvrtek večer v 18 hodin duchovně spojme. My u oltáře při mši svaté, vy ve svých domovech při modlitbě. A pamatujme, že patříme k sobě, že při eucharistické oběti tvoříme jedno společenství. Přijímejte Krista Pána duchovně tak, že ho pozvete do svého srdce a jako pomůcku si můžete vzít modlitby z kancionálu. Také Pánu Ježíši slibme, že až nastane normální situace, že ho budeme s ještě větší láskou přijímat ve svatém přijímání a účastnit se mše svaté, která je nejen zpřítomněním Poslední večeře, ale také jeho kalvárské oběti a zmrtvýchvstání. Ve 20 hodin budeme v klášteře adorovat v Getsemanské zahradě, vy se modlete doma bolestný růženec, zvláště jeho první tajemství: „Ježíš se pro nás krví potil.“
Požehnané prožití Zeleného čtvrtku vám přeje a žehná
opat Marian s bratřími
Pastýřský list opata Mariana Rudolfa Kosíka k prožívání Svatého týdne 2020
Naši drazí farníci,
prožíváme zvláštní dobu, kterou jsme dosud neznali a ani ji nepoznali naši předkové. My kněží denně sloužíme mše sv. na úmysly, které jste si na počátku roku přáli odsloužit ve všech našich pěti farnostech a při nich myslíme i na vás, aby vám Pán Bůh zachoval tělesné zdraví i jistotu, že o každém z nás ví. A při modlitbě Pod ochranu Tvou se utíkáme, prosíme, aby vás každého vzala Matka Boží pod svůj plášť. Vždyť ji na Humberku uctíváme jako Uzdravení nemocných a dnešní doba potřebuje jejího přispění, aby se uzdravili lidé z nebezpečné a zákeřné nemoci, ale i celá společnost ze sobectví a z pocitu, že se obejde bez Pána Boha a jeho požehnání.
Na Květnou neděli budou zvony na našich kostelích v 11 hodin vyzývat ke společné modlitbě za ukončení pandemie koronaviru. Prosme společně, důvěřujme v Boží pomoc a volejme k Panně Marii Humberské.
Přiblížily se Velikonoce. Začínáme Svatý týden, kdy budeme znovu prožívat slavný vjezd Pána Ježíše do Jeruzaléma, jeho hrozné utrpení a smrt na kříži, ale i slavné vzkříšení, které je jeho vítězstvím nad hříchem, zlým duchem a smrtí.
I přes nemožnost sejít se ke společným bohoslužbám Velikonoce slavit budeme. My kněží v kostele bez vás, vy ve svých domovech bez nás. Tak také poznáme, jak k sobě navzájem patříme a chybíme jeden druhému. Ale můžeme být duchovně spojeni a v tomto spojení prožívat obřady svatého týdne. Na pomoc máme televizní přenosy, pro soukromou pobožnost modlitbu Křížové cesty, růžence, zvláště tajemství růžence bolestného a slavného, korunku k Božímu milosrdenství a nezapomeňme na četbu Písma svatého, kde jsou nám tak krásně předkládány velikonoční události.
Na Květnou neděli přede mší sv. požehnáme ratolesti (kočičky) a vy si je můžete vzít během dalších dnů v zádveří kostela. Na Zelený čtvrtek budeme mít mši sv. v 18 hodin, stejně tak budou obřady na Velký pátek, kdy ještě ve 14.30 se budeme modlit pobožnost křížové cesty s korunkou k Božímu milosrdenství. Modlete se ji doma. Na Bílou sobotu začneme vigílii slavit ve 20 hodin. Tak znáte hodiny bohoslužeb, kdy se můžeme na dálku zvlášť intenzivně spojit v modlitbě.
Velikonoční svátosti musíme posunout na dobu, kdy nám to bude zase možné. Nyní v zájmu ochrany zdraví každého z nás musíme přinést i tuto oběť. Nezapomínejme na dokonalou lítost nad svými hříchy a na touhu duchovně přijmout Pána Ježíše do svého srdce. Samozřejmě pokud je nutné zaopatřit nemocného, volejte kdykoliv.
Přejeme vám duchovní prožití Svatého týdne a načerpání milostí pro další život.
Vaši kněží P. Marian, P. Michael, P. Siard, P. Pavel a bratr Štěpán
Také přijměte pozdrav od P. Víta a P. Metoděje ze Křtin a P. Petra ze Šaratic
- Podrobnosti
- Napsal Super User
- Kategorie: Uncategorised
- Zobrazení: 29109
Časy prohlídek
V období mimo letních prázdnin a při objednávkách větších skupin
je nutno se domluvit alespoň 24 hodin předem na tel.:
+420 773 766 617
(pondělí až pátek 9:00 - 16:00).
Pravidelné prohlídky kláštera v období letních prázdnin (1. července - 31. srpna) jsou zajištěny průvodcovskou službou v časech (změny k 1. červenci 2023):
pondělí - středa | 9:30 | 11:00 | 13:30 | 15:30 |
čtvrtek - sobota | 9:30 | 11:00 | 13:30 | 15:30 |
neděle |
13:30 |
15:30 |
Klášterní prodejna s pokladnou je otevřena od pondělí do soboty od 9:00 do 16:00 (polední přestávka 12:45 - 13:15).
V neděli je prodejna otevřena pouze přibližně 15 minut před začátkem prohlídky.
Do prodejny je možné se dovolat v čase jejího otevření na čísle: +420 773 766 617.
Prohlídky je možné v současné chvíli absolvovat pouze v českém jazyce nebo s tlumočníkem.
Ceník za prohlídky (platný od 1. července 2022)
trasa A kostel, kaple sv. Anny |
trasa B knihovna, výstavní sály |
trasa C hudební sál, prelatura, |
všechny trasy | |
základní vstupné | 140,- Kč | 140,- Kč | 160,- Kč | 200,- Kč |
zlevněné vstupné studenti, důchodci, ZTP |
100,- Kč | 100,- Kč | 120,- Kč | 160,- Kč |
rodinné vstupné |
400,- Kč | 400,- Kč | 400,- Kč | 500,- Kč |
- Podrobnosti
- Napsal Super User
- Kategorie: Uncategorised
- Zobrazení: 11768
Výstavní sály: bratři Vraničtí, Jan Novák, Otokar Březina, Archeologické průzkumy
V klášteře jsou 4 menší výstavní místnosti, které jsou součástí této prohlídkové trasy.
Knihovna
Základy dnešní knihovny byly položeny až po přeměně ženského kláštera v klášter mužský (1641).
Klášterní knihovna se skutečně významnou knihovnou, systematicky a pravidelně budovanou, se stala až za opata Josefa Bernarda Pelikána v druhé polovině 18. století. Za josefínských sekularizací knihovna rozkvetla kvantitou i kvalitou přírůstků díky nákupům knih, pocházejících z knihoven okolních zrušených klášterů (r. 1773 asi 600 svazků z jezuitské knihovny v Telči, dále od františkánů ze Znojma, od dominikánů a kapucínů z Jihlavy, asi 100 svazků od cisterciáků ve Žďáře nad Sázavou, další cenné svazky pocházející z knihovny premonstrátského kláštera v Louce).
Roku 1770 dal opat knihovnu vymalovat Ignácem Mayerem. Freska nese název "Hold eucharistii". Ústředním motivem je eucharistie na fresce uprostřed stropu. Kromě dalších eucharistických symbolů jsou zde také dva výjevy ze života sv. Norberta (zakladatele premonstrátského řádu).
Knihovna je dnes rozšířena do 4 knihovních sálů a obsahuje na 25 tisíc svazků. V hlavním knihovním sále jsou knihy především psané v latině a němčině (švabach).
Prohlídky
Prohlídky s výkladem je možné absolvovat v pravidelných časech v období letních prázdnin, nebo při objednání předem. Více informací zde.
Knihovna je také krásný prostor pro možnost fotografování (např. při svatbě). Pokud byste měli zájem, ozvěte se nám pomocí kontaktů.
- Podrobnosti
- Napsal Super User
- Kategorie: Uncategorised
- Zobrazení: 12049
Hudební sál
Velký a pěkně zdobený hudební sál v současné době slouží pro pořádání různých společenských akcí, především díky dobré akustice pro pořádání koncertů nebo různých komponovaných programů. V současné době v tomto prostoru hostíme ročně 4-5 koncertů nebo jiných programů.
V minulosti tento sál sloužil také jako refektář (jídelna pro řeholníky). V době, kdy klášter byl obsazen vojáky, sloužil tento krásný sál jako skladiště velkých stanů pro polní nemocnice.
Prelatura, klenotnice
Prelatura dříve sloužila jako opatské a reprezentační pokoje. Zde opat bydlel a přijímal návštěvy, které přijížděli do kláštera dnes méně používaným vjezdem z ulice Staroříšská. Těchto prostor využili vojáci a policisté Státní bezpečnosti při zatýkání v roce 1950, kdy v těchto prostorách ukryli zbraně a peníze, které měl opat údajně využívat pro protistátní činnost.
Po návratu bratří do kláštera v roce 1991 už se opat do těchto prostor nevrátil a z těchto místností se staly reprezentační pokoje kláštera, které složí jako obrazárna, kde je vystaven pouhý zlomek obrazů Kanonie. Dále prostory slouží jako výstava připomínající dřívější způsoby opatů a bratří v klášteře. Z jedné místnosti je vytvořena "klenotnice", kde jsou vystaveny různé předměty nejen liturgického využití napříč různými obdobími a ze všech farností spravovaných Kanonií.
Prohlídky, koncerty
Prohlídky s výkladem je možné absolvovat v pravidelných časech v období letních prázdnin, nebo při objednání předem. Více informací zde.
Hudební sál je možné využít pro pořádání koncertů nebo jiných komponovaných programů. V případě zájmu nás kontaktujte prostřednictvím uvedených kontaktů.
- Podrobnosti
- Napsal Super User
- Kategorie: Uncategorised
- Zobrazení: 15547
Kostel sv. Petra a Pavla
Součástí prohlídkové trasy A je kostel sv. Petra a Pavla, který byl vybudován po stavbě trvající 30 let v roce 1707.
Středem celé svatyně je hlavní oltář, který je dílem pražského sochaře a štukatéra Jana Hennevogela. Autorem tohoto velikého je malíř Adam Enz z Benátek, který do středu tohoto obrazu postavil sv. Petra a Pavla (patrony kostela) v pevném postoji apoštolských knížat, vědomých si síly a jistoty svého poslání.
V kněžišti jsou umístěny chórové lavice, které věnoval novoříšskému chrámu Páně majitel budiškovického panství Max, svobodný pán z Cantelma. Zhotovil je jeho truhlář r. 1696 v Horní Slatině.
Vzácným řezbářským dílem nevídané krásy je kazatelna. Je neobvykle zavěšena na jižní straně v lodi. Farní kronika zná pouze příjmení jejího řezbáře, jmenem Arbeite.. Původ tohoto díla je možno klást do let 1704-1715.
Cenné zařízení kostela doplňují varhany, dílo novoříšského varhanáře Bedřicha Semráda z let 1764-1765. Varhany mají 23 rejstříků.
V kostele se také nachází boční kaple Panny Marie Bolestné, v které je umístěn milostný obraz, který při požáru roku 1683 byl nalezen ohněm netknutý. Od té doby se k Panně Marii Bolestné utíkají mnozí věřící a prosí o její přímluvu.
Za opata Josefa Bernarda Pelikána, zdejšího rodáka, vyzdobil v letech 1766-1767 Johann Lukas Kracker, člen vídeňské akademie, strop i stěny kostela freskami a obohatil jeho interiér i o další obrazy. Klenbu presbytáře kryje výjev, kdy Kristus předává sv. Petrovi klíče od Nebeského království (Mt 16,18-19). Čtyři figurální alegorie nad pilíři presbytáře znázorňují čtyři tehdy známé světadíly, ve kterých je hlásáno evangelium. Freska na klenbě hlavní lodi ukazuje úžasnou duchovní proměnu člověka Šavla z Tarzu na jeho cestě do Damašku (Sk 9,1-18). Tyto práce prozrazují zkušenou ruku a génia doby posledního mocného vzepětí barokního iluzionismu.
Konečně nelze opomenout křížovou cestu Františka Bílka a Viktora Förstra.
Kaple sv. Anny, kapitulní síň
Součástí této trasy je také nejstarší dochovaná místnost celého kláštera a to kapitulní síň kláštera - kaple sv. Anny. V této kapli se nachází gotická socha sv. Anny Samotřetí, která je pravděpodobně celosvětově jedinou sochou, která od vytvoření stojí na svém původním místě pro který byla vytesána.
Kaple sv. Anny slouží pro bohoslužby zvláště v zimním období a také jako kapitulní síň kláštera. Zde začíná řeholní život každého kandidáta, který je při obláčce oblečen do řeholního oděvu, bývají zde voleni opati a také se zde bratři loučí se zesnulými spolubratry.
Prohlídky
Prohlédnout si prostory kostela a kaple sv. Anny je možné vždy cca 30 minut před bohoslužbami (viz Bohoslužby). Pokud v tomto čase přijdete, prosíme abyste se chovali tiše a nerušili věřící při jejich soukromé nebo veřejné modlitbě.
Prohlídky s výkladem je možné absolvovat v pravidelných časech v období letních prázdnin, nebo při objednání předem. Více informací zde.